Položaj bolesnika u postelji 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Visoka zdravstvena škola, Sarajevo

SADRŽAJ:
1. Uvod
2. Položaj bolesnika u krevetu
2.1. Ležeći položaj
2.2. Poluležeći položaj
2.3. Opruženi položaj
2.4. Poluopruženi položaj
2.5. Desni bočni položaj
2.6. Simov položaj
2.7. Fowler položaj
2.8. Ortopneični položaj
3. Zaključak
4. Literatura
Uvod
Posmatranje bolesnika u položaju koji on zauzima u krevetu ima veliki značaj u prepoznavanju raznih akutnih i hroničnih bolesti.
Bolesnik može da zauzme tri vrste položaja: aktivan, pasivan i prinudni. Aktivan položaj bolesnik zauzima svojom voljom, bez napora, kako mu najbolje odgovara i može ga mijenjati prema raspoloženju i bez tuđe pomoći. Pasivan položaj zauzimaju teški, fizički iscrpljeni bolesnici. Nije ovisan o volji bolesnika, bolesnik se bespomoćno nalazi u položaju u koji ga je namjestila druga osoba. O prinudnom položaju govorimo kada bolesnik zbog svoje bolesti mora da stalno zauzima jedan određen položaj u kojem se jedino osjeća podnošljivo.
Kod postavljanja teškog pasivnog bolesnika u odgovarajući položaj, neophodno je savladati predradnje kao što su: pomjeranje bolesnika u postelji, podizanje, okretanje, prenos s jednog na drugi krevet ili kolica, pomoć kod ustajanja itd. Za to je često potrebno više osoba, kao i veliko znanje, iskustvo i spretnost medicinskog osoblja.
Postoji mnogo položaja bolesnika u postelji, a neki od njih su: ležeći položaj, poluležeći položaj, opruženi položaj, Simov položaj, Fowlerov položaj. Ovi položaji su u radu podrobnije opisani, odnosno način njihovoh izvođenja i postizanja.
2. Položaj bolesnika u krevetu
Položaj koji zauzima bolestan čovjek nije uvijek jednak i nije bez značaja. Najčešće on nije izraz njegove volje ili navike, već posljedica patoloških faktora uslovljenih nekim oboljenjima. Posmatranje bolesnika u položaju koji on zauzima u krevetu ima veliki značaj u prepoznavanju raznih akutnih i hroničnih bolesti.
Bolesnik može da zauzme tri vrste položaja: aktivan, pasivan i prinudni. Aktivan položaj bolesnik zauzima svojom voljom, bez napora, kako mu najbolje odgovara i može ga mijenjati prema raspoloženju i bez tuđe pomoći. Ovaj položaj karakterističan je za lakšeg bolesnika. Pasivan položaj zauzimaju teški, fizički iscrpljeni bolesnici. Nije ovisan o volji bolesnika, bolesnik se bespomoćno nalazi u položaju u koji ga je namjestila druga osoba. Ovakvi bolesnici iziskuju veliku brigu i njegu medicinske sestre. O prinudnom položaju govorimo kada bolesnik zbog svoje bolesti mora da stalno zauzima jedan određen položaj u kojem se jedino osjeća podnošljivo. U takav položaj bolesnik se postavlja sam, svojom voljom, ali ga nerado mijenja i ne dopušta nikome da ga dira. Ima prisilnih položaja koji su medicinski indicirani u preventivne i terapijske svrhe i određuje ih ljekar. Tako svi bolesnici sa prelomom kičme moraju ležati ispruženi na tvrdoj, ravnoj podlozi do definitivne obrade preloma, stariji bolesnici poslije težih operativnih zahvata postavljaju se u prinudni polusjedeći položaj, tzv. Fowlerov položaj, radi sprečavanja plućnih komplikacija. Ovaj položaj zauzimaju bolesnici sa otežanim disanjem, jer se u njemu bolje odvija mehanizam disanja. Ovakav položaj lahko se postiže na specijalnim krevetima kod kojih je madrac sastavljen iz tri dijela koji se po potrebi podešavaju. Ako ovakvi kreveti ne postoje u nekoj bolnici, polusjedeći položaj se postiže naslonom od jastuka i podmetačima za noge. Za pravljenje naslona od jastuka potrebna su četiri jastuka i najbolje ih je složiti u obliku slova A i to tako što se prvi jastuk postavi normalno, nešto više uz stranicu kreveta, druga dva se postave uzdužno tako da su gornjim dijelovima sastavljani, a u donjem dijeli razdvojeni. Četvrti jastuk se postavi poprijeko, na sastavljenim dijelovima prethodna dva. Uzduž koso postavljeni jastuci služe kao dobar oslonac za ruke. Da ovako postavljen bolesnik ne bi klizio sa naslona, potrebno mu je napraviti oslonac za noge, u koju svrhu najbolje služi dijagonalno savijen čaršaf, koji se postavlja ispod stopala, krajevi mu se koso zategnu i fiksiraju za madrac. Ispod pete se potavljaju koturovi od vate.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!